Panele czy parkiet?
Wybór najlepszej podłogi drewnianej.
Obecnie
najbardziej popularne są podłogi laminowane, potocznie nazywane panelami
podłogowymi. Swoją popularność zdobyły m.in. dzięki niskiej cenie, pozornie
nieskomplikowanemu montażowi i bogatemu wzornictwu.
Podstawowa cecha tej ogromnej grupy różnych produktów to sposób montażu – bez
użycia kleju. Produkty te są różnorodne pod względem materiałów, jak i
właściwości użytkowych.
Drewniane – przez producentów nazywane chętniej deskami warstwowymi – to
elementy podłogowe, które mają wierzchnią warstwę z drewna wysokogatunkowego.
Występują w ogromnej liczbie wariantów, jeśli chodzi o kolorystykę, wzornictwo
i sposób zabezpieczenia drewna.
Laminowane – to grupa paneli drewnopochodnych z warstwą dekoracyjną
zabezpieczoną laminatem, przezroczystą warstwą ochronną (melaminą, korundem).
Winylowe – są najcieńsze. Mają 4-5 mm grubości. Pod dekoracyjną wierzchnią
warstwą winylu jest podkład ze spienionego PCW albo korka.
Zalety paneli:
- Mniej wymagające podłoże: podłogi wykonywane z bezklejowo łączonych paneli można położyć na każdym rodzaju podłoża. Może to być beton, szlichta cementowa, stary parkiet albo terakota. Zanim bowiem rozpocznie się układanie paneli, rozkłada się podkład w postaci elastycznych płyt lub mat. Ma on wyciszać, ale także w pewnym zakresie wyrównywać podłoże. W przypadku podłóg z litego drewna podłoże musi być idealnie równe i nośne. Szczególnie wymagające pod tym względem są podłogi z dużych elementów – desek litych lub warstwowych. Potrzebują bardzo mocnego, gładkiego i perfekcyjnie wypoziomowanego podłoża. Niewiele mniejsze wymagania mają parkiety oraz mozaiki.
- Cena: drewno wciąż drożeje, więc rośnie grono zwolenników jego tańszych zamienników. Elementy warstwowe i panele laminowane z reguły kosztują mniej niż podłogi z litego drewna, choć i w tej grupie produktów znajdziemy prawdziwe rolls-royce’y. Rekordzistami niskiej ceny są proste modele paneli laminowanych.
- Zachowują kolor: panele laminowane oraz drewniane nie powinny ani blaknąć, ani ciemnieć. Ich kolor pozostaje niezmienny, dopóki warstwa wierzchnia nie ulegnie starciu lub zarysowaniu.
- Paneli i desek warstwowych nie trzeba niczym wykańczać.
Wady paneli
- Panele podłogowe laminowane są najmniej odporne na wilgoć. Ich rdzeń wykonany
z materiału drewnopochodnego, nasiąkając wodą, szybko zwiększa objętość. Wyjątek stanowią dobrej klasy panele o krawędziach hydrofobizowanych. Panele o rdzeniu
z płyty HDF powinny mieć nasiąkliwość nie większą niż 18%. - Na powierzchni paneli laminowanych gromadzą się ładunki elektrostatyczne. Widocznym efektem tego są tak zwane koty, czyli zbitki kurzu. Znacznie częściej pojawiają się one właśnie na laminatach niż na drewnie.
- Metodą cyklinowania nie da się odnawiać paneli laminowanych. Co do paneli drewnianych zdania są podzielone. Na pewno możliwe jest delikatne cyklinowanie mające usunąć wyłącznie warstwę lakieru. Panele z grubszą warstwą wierzchnią można przeszlifować, ale tylko raz, ewentualnie dwa.
Parkiet – to materiał budowlany z drewna stosowany do
wykończenia podłóg w budynkach. Wykonywany jest zazwyczaj z prostokątnych
klepek tworzących powtarzający się wzór.
Poszczególne elementy zwykle łączone są ze sobą na „pióro i wpust” i
mocowane do podłoża. Podstawową metodą montażu parkietu jest klejenie do
podłoża.
Zalety parkietu
- Trwałość – podłogi z litego drewna należą do najodporniejszych i najtrwalszych. Przykładem niech będą stare budynki – pałace, dwory. Największą trwałość wykazują podłogi z różnych gatunków drewna liściastego: dębu, buku, buku parzonego, grabu i jesionu. Są najbardziej wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenie powierzchni. Lite drewno lub elementy warstwowe z grubą warstwą wierzchnią można kilkakrotnie odnawiać, poddając je cyklinowaniu. Maszyna do cyklinowania wyrównuje powierzchnię drewnianej pod – łogi, usuwając starą warstwę lakieru, drobne rysy, uporczywe zabrudzenia. Taka posadzka po ponownym wykończeniu wygląda jak nowa.
- Akustyka
– mówi się, że podłoga z paneli, częściej
laminowanych niż drewnianych, nie zapewnia komfortu akustycznego. Aby była
cicha, trzeba układać panele na specjalnych podkładach tłumiących dźwięki
uderzeniowe, czyli stuknięcia. Podłogi
z litego drewna lub warstwowe, ale klejone do podłoża, nie sprawiają pod tym względem żadnych kłopotów. Wyjątkiem mogą być jedynie lite deski przykręcane do podkonstrukcji z legarów. Jeśli nie zostaną fachowo zamontowane albo są w zaawansowanym wieku, będą skrzypieć pod stopami. - Ponadczasowa elegancja – tradycjonaliści są zdania, że parkiety albo lite dechy są najpiękniejsze, a reszta to podróbki. Trudno z takim poglądem dyskutować.
- Bram podatności na elektryzowanie – podłogi drewniane, nawet te polakierowane, nie są podatne na elektryzowanie.
- Możliwość cyklinowania – cyklinowanie podłogi drewnianej umożliwia usunięcie lakieru i cieniutkiej wierzchniej warstwy drewna. Tym samym możliwe jest pozbycie się przebarwień podłogi oraz niewielkich zarysowań.
Słabe punkty parkietu!
- Cena – podłogi z naturalnego drewna należą do najdroższych.
- Wymagające
podłoże – w
przypadku podłóg z litego drewna podłoże musi być idealnie równe i nośne.
Szczególnie wymagające pod tym względem są podłogi
z dużych elementów – desek litych lub warstwowych. Potrzebują bardzo mocnego, gładkiego i perfekcyjnie wypoziomowanego podłoża. Niewiele mniejsze wymagania mają parkiety oraz mozaiki. - Zmienność kolorystyczna – niektóre gatunki drewna mogą zmieniać barwę pod wpływem słońca. Inne zmieniają swój odcień z czasem, bez względu na stopień nasłonecznienia. Ciemnieją takie gatunki drewna jak badi, doussie, jatoba, kambala, irokko, merbau, sosna, wiśnia amerykańska, wenge. Jaśnieją natomiast: dąb coca, jesion mocca.
Uwaga!
Aby wydłużyć okres eksploatacji parkietu, zaleca się co jakiś czas stosować specjalną emulsję pielęgnacyjną do parkietu lakierowanego.